A koronavírus okozta helyzet a feje tetejére állította a világot, így az utóbbi hetekben volt lehetőségünk belekóstolni, hogy mennyi jó része és árnyoldala van a folyamatos otthonlétnek. Persze, szuper fél órával többet aludni és az sem rossz, hogy a teljes Jó barátokat 2 hét alatt végig bingewatching-oltam. De egy idő után nagyon nyomasztó ugyanazt a képernyőt bámulni és a minden oldalról érkező feladatok hamar átláthatatlanná válnak, ha nem figyelünk oda.
Ebben a bejegyzésben szeretnék 10+1 pontban segíteni nektek, hogy hogyan tudjátok élhetőbbé tenni a körülményeket ahhoz, hogy hatékonyan folyathassátok a feladataitokat otthonról is – legyen szó iskoláról vagy munkáról.
A bejegyzéshez készült egy PDF checklistet is, ami segít leellenőrizni, hogy mennyire vagy hatékony! Ide kattintva érhető el.
1.Öltözz fel és készülj el reggel!
Bármennyire is csábító az egész napos pizsamás munkavégzés, a mindennapi rutin megtartása hosszútávon bölcsebb döntés!
Ahhoz, hogy ne folyjon össze a produktív „napközben” és a pihenésre szánt idő, érdemes megadnod magadnak a reggeli elkészülés érzetét. Felkelés után tartsd meg azokat a tevékenységeket, amelyeket idáig is tartottál, legyen szó bőséges reggeliről, kávézás közbeni hírolvasásról vagy reggeli zuhanyról. És mindenképp cseréld le a pizsamádat!
Persze nem muszáj rögtön kisestélyit felvenned és nem is muszáj a szokásos munkaruhádba öltöznöd. Például, ha idáig kosármeccseken voltál bíró, lehet kicsit bután éreznéd magad teljes egyenruhában, miközben iszod a reggeli kávédat. Keress a szekrényedben kényelmes otthoni ruhákat, akár egy jobb melegítő és egy kényelmes póló is megteszi.
Ez alól persze kivételt élvez, ha videóhívásos meeting-en fogsz részt venni. Azokon a napokon add meg a módját és öltözz úgy, ahogy egy fizikai megbeszélésre is tetted!
Azzal, hogy megtartod a reggeli rutinodat, „becsapod” az agyadat és bár továbbra is otthon vagy, fejben mégis könnyebben rá fogsz hangolódni a feladataidra, legyen szó munkáról vagy iskoláról.
2. Ellenőrizd a technikai felkészültségedet!
A home office legfontosabb eleme az INTERNET. Ha folyamatosan elmegy a net, akadozik a videóhívás, ha egy dokumentumot sem tudsz letölteni, akkor sajnos azt kell mondanom, hogy az otthonod NEM alkalmas a munkavégzésre.
Vedd fel a kapcsolatot a szolgáltatóddal és egyeztessetek, hátha egy online ügyintézés keretein belül már tudsz javítani a helyzeten.
Gondold át, milyen egyéb technikai követelményei vannak a munkádnak. Jobb esetben saját vagy munkahelyi számítógéped kéznél van, de ennél általában több eszközre lesz szükséged. Ha műszaki rajzokat készítesz papíron, akkor valószínűleg fel kell tankolnod nagy méretű lapokból és rajzeszközökből. Ha viszont gyakoriak a meeting-ek a munkád során, akkor egy jó minőségű fejhallgatóra és mikrofonra lesz szükséged. Miután minden feladatodat figyelembe véve átgondoltad a szükséges munkaeszközöket, kezd el ezek beszerzését és rendbeszedését!
3. Legyen munkaállomásod!
Ha összeraktad, hogy milyen eszközökre van szükséged, akkor a következő lépés elkészíteni a munkaállomásodat, hiszen elég nehéz úgy dolgozni, hogy nincs HOL dolgozni. Nem, sajnos az ágyad nem megfelelő munkaállomás.
Ha teheted, legalább egy sarkot, vagy a konyhaasztal egyik felét nevezd ki amunkahelyedben és készíts ide minden szükséges eszközt. Ha ide leülsz, azt kezeld úgy, mintha a munkahelyeden vagy az iskolában ülnél! Így felkészítheted rá az agyadat, hogy amikor itt ülsz, akkor munka van.
Saját egészséged érdekében gondoskodj arról is, hogy kényelmes széked legyen és elférjen minden munkaeszközöd az asztalon és még helyed is legyen. Sajnos a kanapé és a dohányzóasztal kevésszer felel meg ezeknek az elvárásoknak. Praktikus még, ha mindent ide tudsz készíteni, amire szükséged lehet a munkavégzés közben és nem kell felugrálnod minden alkalommal, ha kell valami.
Photo by Spencer Selover from Pexels
4. Tarts rendet offline és online!
Ha már összeraktad a munkaállomásodat, akkor figyelj arra, hogy rendben tartsd! Rengeteg időt megspórolsz magadnak azzal, ha mindennek van egy saját helye, tartója, doboza és tudod, hogy hova nyúlj, amikor szükséged van valamire.
Nem csak az asztalodon, de a gépeden is érdemes figyelni a rendre! Mivel most számottevően többet fogsz számítógépen dolgozni, a legjobb, ha a számítógépedet is felkészíted erre. Készíts előre egy mappa struktúrát fő- és almappákkal, így tudod, hogy hova nyúlj, ha valamilyen dokumentumra szükséged van!
Ha tiszta és rendezett a környezeted és a számítógéped, akkor az agyadban is sokkal könnyebb rendbe tartanod a feladatokat!
5. Tarts kapcsolatot!
Bár távol vagytok egymástól a kollégákkal, szaktársakkal, barátokkal, mégis igyekezzetek minél szorosabb kapcsolatot létesíteni.
Most mutatkozik meg igazán, hogy mennyi feladatot lehetett valójában egy-két e-mail segítségével elintézni a fárasztó és hosszú megbeszélések helyett, azonban ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szükség az emberi kontaktusra! A jelenlegi elszigetelt és bizonytalan helyzetben különösen segít, ha minél több emberrel tudsz beszélni.
Ha teheted, gyakrabban telefonálj és próbálj videós megbeszélést szervezni, ha egy kicsit is bonyolultabb feladatról van szó.
Ha pedig vége a munkaidőnek vagy befejeztél egy iskolai feladatot ugyanúgy szánj időt a személyes kapcsolataid ápolására!
Photo by ThisIsEngineering from Pexels
6. Legyen napirended!
Az állandó otthonléttel rengeteg szabadság szakadt a nyakadba. Ahhoz, hogy hatékony tudj maradni, elkerülhetetlen az, hogy beoszd az idődet!
Érdemes már az előző nap végén összeírnod, hogy milyen határidők várnak rád a közeljövőben és ezek közül milyen feladatokkal kell foglalkoznod a következő napokban. Minél több és kisebb részfeladatra tudod lebontani a fő feladatot, annál könnyebben tudod majd beosztani, hogy mennyi időt kell szánnod rá.
Bár mindannyian másféle struktúrát igénylünk, általában működni szokott, ha nagyjából óránként megpróbálod beosztani, hogy milyen feladatokat, megbeszéléseket kell az adott órában végezned azért, hogy a nap végére az aznapi feladataidat letudd.
A beosztásodhoz hozzászámolhatod a reggeli rutint, ugyanakkor számítsad bele az ebédidőt, a főzés idejét és a szüneteket is.
Mindenképpen tervezz pihenőket, amikor felállsz a számítógép elől, megmozgatod a végtagjaidat, esetleg sétálsz egy kicsit. Hiszen a munkahelyeden sem állandóan egy székben ülsz, hanem beülsz egy megbeszélésre, esetleg átmész a konyhába egy kávéért.
Photo by Startup Stock Photos from Pexels
7. Maradj fókuszált!
Ha épp dolgozol vagy tanulsz, akkor a lehetőségekhez mérten csinálj mindent úgy, ahogy az irodában vagy egyetem tennéd! Ne szóljon közben a TV és ne kezdj el videójátékozni sem. Ez szintén nem a megfelelő idő a barátokkal való csevejre – ez akkor jöhet, ha már letudtad az aznapi feladataidat.
Bár olyan érzés, mintha egyedül lennél és senki sem kérne rajtad számon semmit, végső soron a számítógép túloldalán valaki várja a munkád eredményét.
8. Egyeztess és oszd el a munkát!
A jelenlegi helyzetben előfordulhat, hogy azt az időt, amit máskor munkára szoktál szánni, most kénytelen vagy máshogy felhasználni. A biztonságos boltba járás, az egészségügyi séta, a kutyáddal a kötelező pisikör és még számtalan cselekvés csúszhatott most át a reggelekre vagy a kora délutánokra.
Egyeztess a főnököddel, tanároddal és gondoljátok át a lehetőségeket. Van olyan munka, amit este is el tudsz végezni azért, hogy a délelőttöd felszabaduljon? Esetleg a hétvégén is elérhetővé tudod tenni magad, cserébe egy egész napon át szabad lehetsz hétköznap és intézheted az ügyeidet? Ezeket érdemes átgondolni és ha megkaptad rá a megfelelő vezetői engedélyt, akkor eszerint oszd be a munkádat.
9. Kerüld a hűtőt!
Tudom, a hűtő és a benne lévő összes nasi számottevően közelebb került hozzád. Most neked kell erősebbnek lenned és virtuális lakatot raknod a hűtőre. Próbáld meg kerülni az állandó nasizást és ragaszkodj a megszokott étrendedhez.
Hidd el, az egészséged, az időd és a pénztárcád is meg fogja köszönni, ha békén hagyod a hűtőt!
Photo by Daria Shevtsova from Pexels
10. Menj haza!
Amikor az aznapi teendőid végére értél és lejárt a munkaidőd ugyanúgy zárd le a munkát, ahogy a munkahelyeden vagy az egyetemen tennéd! Ez otthon jelentheti a géped kikapcsolását és a munkahelyi eszközök rendberakását, előkészítését a holnapi munkára. Ez remek alkalom arra is, hogy végig gondolod, milyen feladataid maradtak még a következő napra és eszerint gondolod újra a napirendedet.
Ilyenkor itt a lehetőség, hogy kicsit kikapcsolódj, videóhívásos sörözést tarts a barátaiddal, lecsekkold hogy vannak a rokonok vagy összedobj egy különleges vacsorát. Ne felejts el magadra is időt szánni, hiszen most olyan érzés, mintha a megszokottnál is több időt lennél magaddal összezárva. Az egyéni kikapcsolódás lehet egy habos fürdőtől kezdve valamilyen kreatív alkotásig bármi. A szabadidőt felhasználhatod arra is, hogy tanulj valami újat az interneten!
+1. Nem vagy egyedül!
Bármennyire úgy tűnik, hogy most vagy a legmagányosabb, az a helyzet, hogy egyáltalán nem vagy egyedül. Veled együtt többmillióan ragadtak a lakásukban és végzik otthonról a feladataikat. Ők is ugyanazokkal a nehézségekkel küzdenek, mint te és ugyanazokat az örömöket élik meg, mint te.
Ha van rá lehetőséged, oszd meg itt kommentben, hogy mi az, ami jelenleg a legnagyobb kihívást okozza számodra az otthoni munkavégzésben és mi az, amiért hálás vagy a jelenlegi helyzetben. Így mások is láthatják, hogy egyáltalán nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben!
Photo by Engin Akyurt from Pexels
A fenti pontokat egy letölthető egy oldalas PDF-ben gyűjtöttem össze, amit ezen a linken érhetsz el. Töltsd ki, hogy át tudd nézni, hogy mi az, amiben még fejlődnöd kell, hogy hatékonnyá válj az otthoni munkavégzés során! Te hány pontot teljesítettél már?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.